Novinky

Co se děje nového a výhled ročníku 2021

Zdravím Vás přátelé, co nového u Kadrnků?

Dva sousedi nám prodali své vinice, takže jsme o 1 hektar bohatší. Mám z toho velkou radost, Ježíšek fakt existuje a cíl mít 10 hektarů svých vinic je pomalu naplněn. Jsou to starší vinice s velkou odrůdovou bohatostí, výpadkem a proto během tří let se postupně vyklučí a vysadí vinice nové. Půjdou sem Ryzlink vlašský, Ryzlink rýnský a Merlot. Dnes nám Ryzlinky tvoří kolem 70 % veškeré produkce a budeme v tom pomalu ještě více posilovat.

Postupně se stává hezčím i naše okolí vinic, které čistíme od starých náletů a pozůstatků z dob minulých. Vysadili jsme přes 20 stromů různých druhů kolem našich vinic a dáváme tak základ, aby si měli kde naše děti, ale i ostatní kolem jdoucí co utrhnout do ruky.

Často zaznívají otázky, jak to dopadlo, jaké to je, bude a jestli je to lepší jako loni, a podobně.

Ročník 2021 byl ve vinici vcelku pestrý, zajímavý a dá se říci z pohledu počasí ‘’normální.’’ Během roku platila po mnoha letech celkem velmi dobře lidové pranostiky a pořekadla. Zima byla mírná s mrazivějšími dny, na srážky dešťové a i trochu sněhové velmi dobrá. Nástup jara přišel pozvolna a tak, jak má být. Střídali se dny chladnější a teplejší, deštivější i sušší, zkrátka jaro jak má být. Léto pak bylo průměrné, až do nástupu podzimu a tím i sklizně. Podzim byl chladnější, bez výrazně teplejších dnů, a to se nám líbí.

Začali jsme sklízet 16. září a poslední hrozen šel do sklepa 2. listopadu. Sklizeň probíhala dobře a v poklidu, bez nějakých výrazných stresů a tlaků. V závěru sklizně po změně počasí naskočila botrytis cinerea a dala tak i základ pro sladší vína.

Bílé vína jsou svěží, ovocná a šťavnatá s příjemnou kyselinou a v závěru díky botrytis cinerea přišla i mohutnost, plnost a struktura. Merlot také dozrál do patřičných parametrů a potvrzuje, že i těžších ročnících dokáže dobře dozrát.

Také jsem se po zralé úvaze rozhodl, že budeme značit ‘’suchost’’ vín dle hodnot bez použití výjimky cukru s kyselinou. Co to znamená ? Zkrátka vína suchá budou označeny s množstvím do 4 g/l zbytkového cukru, polosuchá mezi 4 g/l -12 g/l a polosladká pak od 12 do 45 g/l zbytkového cukru. Je to proto, že chci, aby jsme si přiznali, že 9 g/l zb. cukru opravdu není suché víno.

Nové rozdělení vín v systému K2, K3 a K4

Po delším zvažování nad systémem třídění a značení vín jsem se inspiroval v zahraničí, kde už to funguje, není tedy nad čím špekulovat a stanovil jsem si tři kategorie vín i u nás. Otázka byla – Jak to uchopit ?? Dlouho jsem přemýšlel nad označením. Nechtěl jsem opakovat, koipírovat, chtěl to pojmout lokálně, ale zároveň nechtěl někomu něco předepisovat či poroučet jak to má dělat. Zároveň však, když se bude někdo inspirovat, pojme to po svém a bude to aplikovat na své vína, tak to bude dobře. Věřím, že někdy v budoucnu vznikne označení, na kterém se shodneme většinově a všeobecně se tak vyjasní a zjednoduší systém v hledání mezi víny.

Otázky nad jednotlivými víny a jejich nejlepším použitím co k čemu a jak kombinovat... Jaký je rozdíl mezi Vlašákem z jarního plnění a podzimního... Dělat rozdíly dle zastaralého myšlení, že některá ‘’béčková’’ odrůda nemůže být lepší či dražší, jak třeba některá novější či modernější... Určovat ceny dle názvu, trendu, pocitů z hlediska prodejnosti daného vína... Takové a další poznámky a otázky mě dovedly k tomu, že jsme dali do pohybu systém rozdělení vín do tří kategorií. Budou se označovat K2, K3 a K4 a také se budou jasně pohybovat ve třech cenových hladinách. Jednotlivá vína mají po několika letech hledání už svou jasnou podobu a neměli by se meziročníkově výrazně měnit.

Věřím, že se značení zaběhne, bude jasné, srozumitelné a lidé to dobře přijmou za normální. A třeba pak uslyším někde v restauraci, že budeme večer začínat Dvou Káčkovovým Veltlínem, dále pokračujeme k candátovi Tří Káčkovým Vlašákem a pak si ke koprovce s líčky dáme třeba Čtyř Káčkový Ryzlink.

Peace wine - zkrátka jen pozdrav

Heslo či zdravice. Vzpomínka na jeden z hudebních milníků doby, který znamenal také hodně pro spoustu dalších hudebníků poté.

Všechny limitky vždy byly, jsou a budou v duchu milované hudby, která je nedílnou součástí našeho života a vinařství. Zároveň se také dotýká aktuální nálady, pocitů a stavu mezi lidmi. Cílem je naladit na pozitivní notu, odlehčit chmury, nakopnout k lepšímu pohledu a přístupu a vychutnat si výjimečnost sady vín.

A samozřejmě je to vždy HLAVNĚ O VÍNĚ!!!

Vůbec poprvé se sešla plná bedna Vlašáku, což je zásadní odrůda Mikulovska, Dunajovských kopců, Březí a našeho vinařství obzvlášť. Velký důraz je zde na nové rozdělení našich vín do tří úrovní, jednoduše řečeno, na co které víno je a co s ním nejlépe. Systém (náš nese označení dle K2, K3 a K4 ) je dle inspirace ze zahraničí a věřím, že vnese jasné odpovědi na otázky kolem vína. Je tomu věnováno dost místa na obalu a i po přechutnání celé sady by to mělo dávat smysl.

Přednost limitky a dárek

Závěrem dodávám, že 4 z 6 vín jsou už vyprodána a mimo bednu jsou k dostání už jen přes vybrané partnery, bo my už je na standartní etiketě nemáme. A úplně na závěr, že součástí je tradiční march, nyní v podobě super Winebagu s Jindrou na odznáčcích.

S pozdravem - Peace wine - Jindra

Objevte kolekci "Dunajovský vlašák" 2022

Jedinečná kolekce 8 Ryzlinků vlašských
z Dunajovských kopců

Dunajovský vlašák se skládá Ryzlinků vlašských od vinařů z Dolních Dunajovic a Březí nesoucí označení Královský Ryzlink vlašský. Najdete zda i náš Ryzlink vlašský z Ořechové hory Do kolekce 8 Dunajovských vlašáků bylo vybíráno z celkem 35 nominovaných vín. Vína jsou typicky ovocitá, s tóny grapefruitů, zralých citrusů, sušených ořechů, kořenitá až medová s minerálním tónem. V chuti pak podobných niancí s typickou mineralitou a slaností v dochuti.

Kolekci můžete zakoupit na e-shopu Dunajovských kopců nebo je ochutnat v nové spolkové vinotéce 
Korek Mikulov.

Léto otevřených sklepů

4. 7.  - 28. 8. 2022

Vinaři v Dolních Dunajovicích a Březí si pro návštěvníky a milovníky vín připravili možnost posezení a ochutnání ve vinném sklepě bez předchozího objednání každý den v týdnu.


Aktuální kalendář otevřených sklepů a otevírací dobu naleznete na webových stránkách a na informačních tabulích v obci na webu www.dunajovskekopce.cz

VÍNO KADRNKA, Mládežnická 411, 691 81, Březí u Mikulova, tel. +420 731 187 012